Yabancılar için Türkçe Kurslar

2019-2020 DÖNEMİ YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE GRUPLARI

TÖMER KURSLARI

HAFTALIK TOPLAM DERS SAATİ:
12 SAAT
TEORİ (8) – UYGULAMA (4)

Başlangıç-Bitiş Tarihleri ve Kurs Süresi
Başlangıç Süre
HER AYIN İLK HAFTASI 6 AY

METROPOL Yabancılar için Türkçe kurslarında dil öğretimi, dört temel dil becerisinin;

 • Anlama (Dinleme-Okuma)
 • Konuşma (Karşılıklı Konuşma-Sözlü Anlatım)
 • Yazma (Yazılı Anlatım)
 • Dil Bilgisi eşit ağırlıklı olarak geliştirilmesine dayalıdır.
 • Kurs programı 3 düzeyden oluşmaktadır. Her kur birbirinden bağımsızdır. Her bir üst kura katılmak için bir önceki kurda başarılı olmak gerekir.
 • Kurslarımızda öğrenim görecek tüm adaylara Seviye Tespit Sınavı uygulandıktan sonra, adaylar seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilir.
 • Her kur sonunda kur bitirme sınavları uygulanır.
 • Gruplar 12-16 kişilik olup, hafta sonu ve hafta içi grupları olmak üzere ikiye ayrılırlar
 • Belirtilen kurslardan herhangi birinde yeterli öğrenci sayısı bulunmadığı durumda, METROPOL ilgili kursu başlatmayabilir.
 • Metropol Yabancılar için Türkçe kurslarına kayıt yaptırdığınızda, size verilen Kabul Mektubu (Acceptance Letter) ile Türkçe derslerine katıldığınız süre içerisinde Oturma İzni (Residence Permit) alabilirsiniz.
 • Başlangıç düzeyi (A1, A2), Orta düzey (B1, B2) ve Yüksek düzey (C1,C2) kurlarını başarılı ile tamamlayan öğrencilerimiz METROPOL Yabancılar için Türkçe DİPLOMASI (Türkçe Yeterlilik Belgesi) almaya hak kazanırlar.

 

SINAVLAR

 • METROPOL’de kurslara devam etmeden yabancı dil düzeylerini belgelemek isteyen öğrencilere yönelik seviye tespit sınavları yapılmaktadır. Ayrıca sertifika (başarı belgesi) ya da diploma (Türkçe yeterlilik belgesi) sınavlarına katılarak bu belgeleri almak isteyen öğrenciler için başvuruları doğrultusunda sınavlar da yapılmaktadır.

 

Sınav çeşitleri

 • Seviye Tespit Sınavı (Düzey belirleme sınavı)
 • Sertifika Sınavı (Kur bitirme/atlama sınavı)
 • Diploma Sınavı (Kurs bitirme sınavı)

 

YAYINLAR

 • METROPOL Türkçe Öğretimi 1 Kitapları Başlangıç Düzeyleri (A1-A2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 1. kitabıdır.
 • METROPOL Türkçe Öğretimi 2 Kitapları Orta Düzeyleri(B1-B2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 2. kitabıdır.
 • METROPOL Türkçe Öğretimi 3 Kitapları Yüksek Düzeyler (C1-C2) için hazırlanmıştır. Üç cilt olarak hazırlanmış olan kitapların 3. kitabıdır.
 • Bu kitapların tamamı kendi içlerinde, konu anlatımlı kitaplar, uygulama kitapları ve dinleme anlama kitapları (cd’leri ile birlikte) olmak üzere üçe ayrılır.

 

EK AÇIKLAMALAR

 • Kursa kabul belgesi METROPOL tarafından verildikten sonra gerekli izin, vize ve pasaport işlemlerinin takibi öğrenciye aittir.
 • Metropol Eğitim Kurumları YÖS kurslarına katılıp aynı zamanda YÖS’deki Türkçe testlerine hazırlanmanız için de “YÖS Türkçe hazırlık” gruplarımız bulunmaktadır. (“YÖS Türkçe” grupları, METROPOL Yabancılar için Türkçe öğrenimi gruplarından farklıdır.)

 

SIK SORULAN SORULAR

SORU 1:

Türkiye dışından nasıl kayıt yaptırabilirim?

Türkiye dışından kayıt yaptırmak istiyorsanız +90 312 231 44 99’u arayınız ya da info@metropolkurslari.com email adresi ile iletişime geçiniz.

Telefon ya da email ile danışmanlarımızdan öğreneceğiniz hesap numarasına kurs ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra, dilerseniz tarafınıza Kabul Mektubu (Acceptance Letter) gönderilecek olup,  bu belgeyle ülkenizdeki Türkiye Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na başvurup öğrenci vizesi almanız mümkündür. Banka hesabımıza Kabul Mektubu (Acceptance Letter) için yatırdığınız ücret kayıt sırasında kurs ücretinizden düşülecektir.

SORU 2:

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS’e) hazırlanmak istiyorum, hem YÖS/SAT hem de Türkçe kurslarına katılabilir miyim?

Evet, YÖS veya SAT kurslarımıza katılıp sınavlara hazırlanabilir, aynı zamanda da Türkçe kurslarımıza katılıp Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Türkçe diploması alabilirsiniz.

SORU 3:

Metropol Yabancılar için Türkçe kursu ne zaman başlar, ne zaman biter?

Türkçe kurslarımız ilgili yılın kurs programlarında belirtildiği tarihlerde başlar ve 6, 8 veya 10 ay sürer.

SORU 4:

Kurlar arasında ara veriliyor mu?

Hayır, kurlar arasında ara verilmiyor. Kursiyerlerin dil becerilerinde gerileme olmaması için kur bitiminde ara verilmeksizin diğer kura geçilmektedir.

SORU 5:

Sınıflar kaç kişiliktir?

Sınıflar 12-16 kişiliktir.

SORU 6:

Kurslarınıza ön kayıt yaptırmam mümkün mü?

Kurslarımıza ön kayıt ücreti ödeyerek kayıt yaptırabilirsiniz.

SORU 7:

Kurlar arasında ara vermek mümkün mü?

Evet, kurlar arasında ara verebilirsiniz. Bu süre 12 ayı aşmamak kaydıyla ara verdiğiniz kura ileriki bir tarihde de devam edebilirsiniz.

SORU 8:

Kursiyerlerin kursa devam etmesi zorunlu mudur?

Evet, kursiyerlerin kurslara devam etmesi zorunludur. Kursiyerlerin devamsızlık hakkı toplam ders saatinin % 20’si kadardır. Devamsızlığı bu süreyi aşan kursiyerler kur bitirme sınavına katılma hakkını kaybederler. Sağlık sorunu nedeniyle bu süreyi aşan kursiyerler, bu durumlarını ispatlayan belgeyle kurumumuza başvururlarsa sınavlara katılabilirler.

SORU 9:

Ben az da olsa Türkçe biliyorum, hangi kurdan başlamalıyım?

Türkçe kurslarımıza katılmak isteyen tüm öğrencilere düzey belirleme sınavı uygulanmakta ve kursiyerler düzeylerine uygun sınıflara alınmaktadırlar.

SORU 10:

Türkçe kurslarınıza katılmam halinde ne zaman Türkçe konuşmaya başlayabilirim?

Türkçe kurslarımıza katılan öğrenciler yaklaşık olarak 3-4 ay içerisinde kendilerini doğru bir anlatımla ifade edebilmektedirler.

SORU 11:

Türkçe kurslarınıza katılırsam oturma izni alabilir miyim?

Metropol Yabancılar için Türkçe kursuna kayıt yaptırdıktan sonra size vereceğimiz öğrenci belgesi ve T.C. dış temsilciliklerinden aldığınız öğrenim vizeniz ile k şehirdeki Göç İdaresine başvurarak oturma izni alabilirsiniz.

SORU 12:

Kurs ücretini nasıl ödeyebilirim?

Tüm kurların ücretini 1. kur başlamadan önce peşin ya da her kur başlangıcında ilgili kurun ödemesini yaparak taksitle olarak ödeyebilirsiniz. (Ödeme şeklinize göre, kurs ücretleri değişiklik göstermektedir.)

WhatsApp chat