{{mpg_city}} YÖS Kursu mu Arıyorsun? YÖS Hakkında Merak Edilenler?

Metropol Eğitim Kurumları olarak {{mpg_city}} dahil tüm illere yayınlarımızı ulaştırıyoruz.

METYÖS deneme sınav merkezlerimiz sürekli güncelleniyor ve genişliyor, {{mpg_city}} da sınav merkezi olup olmadığını lütfen sorunuz.

YÖS nedir?

1981 yılından 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YÖS-Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı; 2011 yılından 2022 yılı da dahil olmak üzere bugüne kadar T.C. üniversiteleri tarafından Uluslararası Öğrenci Sınavları, Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavları ya da bilinen adıyla Yabancı Öğrenci Sınavları adıyla uygulanmaktadır.

TR-YÖS:

2022 yılının Aralık ayında YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından alınan kararla daha öncesinde ÖSYM tarafından MYÖS (Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) adıyla gerçekleştirileceği duyurulan sınavın, ilk olarak 2023 yılının Ocak ayında ve yine ÖSYM tarafından merkezi olarak “TR-YÖS (Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı)” adıyla düzenleneceği açıklanmıştır.

YÖS’ e (TR-YÖS) Kimler Başvurabilir ?

Sınava başvuracak adayların lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla, Türkiye’de ön lisans ve lisans programlarına öğrenim görmek isteyen;

-Yabancı uyrukluların adayların,

-T.C. vatandaşlığından izinli ayrılmış olan ve Mavi Kartlı adayların,

-T.C. vatandaşlığını sonradan almış olan adayların,

-Orta öğreniminin tamamını KKTC’deki Türk liseleri hariç, Türkiye dışındaki herhangi bir ülkede tamamlamış olan T.C. vatandaşı veya uyruğundan bir tanesi T.C. olan çifte vatandaş adayların,

-KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip adayların,

TR-YÖS’e başvuruları kabul edilecektir.

Sınava Hazırlık Sürecinde Rehberlik Neden Önemlidir ?

YÖS kursları için seçim yaparken, profesyonel rehberlik ve tercih danışmanlığı hizmeti olmasına önemli olduğunu vurgulamıştık.

Öğrencinin sınava hazırlık süreci içinde kişiliğinden gelen ve çevrenin etkileri sonucu oluşan problemlerini çözebilmek için en doğru kararları alabilecek yeterliliği kazanmasına yardım etmek, zihnen, bedenen ve sosyal yönlerden dengeli bir şekilde gelişebilmesine yardım etmek yeteneklerini kavrayıp, etkili bir şekilde geliştirmesine yardımcı olmak, ilgi ve yetenekleri yönünde bir öğrenim programı seçmesine yardımcı olmak, ilgi ve yeteneklerine uygun bir mesleği seçmesine yardımcı olmak, boş zamanlarını yararlı bir şekilde değerlendirme alışkanlığını kazanmasına yardımcı olmak başarısını artırmanın en önemli araçlarından biridir.

Metropol Eğitim Kurumları’na kayıt yaptıran her öğrencimiz YÖS hazırlık kurslarının başında rehberlik servisinden öğretmenlerle tanıştırılır ve kendisine sunulacak hizmetler anlatılır. Öğrencilerimizin  eğitim süreci boyunca derslere devamsızlıkları, deneme sınavlarına katılımları ve sonuçları branş öğretmenlerimizin de görüşleri alınarak rehberlik öğretmenlerimiz tarafından analiz edilir. Değerlendirme sonucuna göre öğrencimizle veya gerekli görüldüğünde veli ile diyalog kurularak çözümler üretilir.

Kurumumuzda  süreklileşmiş bir başarının temel taşlarından biri öğrencilerimize sunulan rehberlik hizmetidir.

{{mpg_city}} ‘da YÖS Kursu ve Metropol Uzmanlığı var mı?

Metropol Eğitim Kurumları’ nın yurt içi ve yurt dışında 40’ a yakın kurs merkezi (şubesi) bulunmaktadır ve her yıl 5000’ e yakın öğrenci bu merkezlerimiz tarafından sınavlara hazırlanmaktadır. Metropol Eğitim Kurumları’ na kayıtlı her öğrenci, katıldığı deneme sınavı sonrasında genel sıralamadaki yerini 5000’ e yakın öğrenci arasından görme fırsatı bulur.

Güncel şube listemize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Call Now Button